Kobiety w dziejach nauki
Z okazji Dnia Kobiet warto przypomnieć o wkładzie pań w rozwój różnych dziedzin nauki. Wybitne badaczki od stuleci osiągają sukcesy – także w naukach ścisłych.
Dziś jest Dzień Kobiet. Lubię to święto. Jest ono okazją do tego, by powiedzieć coś miłego koleżance z pracy, sąsiadce na schodach lub sprzedawczyni w sklepie. Uważam, że święto to należy utrzymać, chociaż są także jego przeciwnicy – również wśród kobiet. Chciałbym skorzystać z tego szczególnego dnia, aby wspomnieć o wkładzie kobiet w rozwój nauki. Ograniczę się do nauk ścisłych, gdyż na tym się znam, ale jestem pewien, że w każdej innej dziedzinie nauki można by było wymienić wiele wspaniałych kobiet, które się przyczyniły do jej rozwoju.
Jakich uczonych pamiętamy?
Jeśli wśród ludzi spotykanych na ulicy przeprowadzilibyśmy ankietę, pytając o to, jakich uczonych potrafią wymienić, to zapewne padną nazwiska: Kopernik, Galileusz, Newton, Einstein, Darwin, Laplace, Sokrates, Kant, Kartezjusz... Same męskie!
Tymczasem historię nauki tworzyły także kobiety, o których się jednak z reguły nie pamięta. Napotkany przechodzień przypuszczalnie po zastanowieniu będzie w stanie przypomnieć sobie naszą wspaniałą rodaczkę, Marię Skłodowską-Curie, ale już jej córkę, także noblistkę, Irène Joliot-Curie – raczej nie. Za to każdy przytoczy żart z uroczego filmu Juliusza Machulskiego „Seksmisja”: „Kopernik była kobietą!”.
Z okazji Dnia Kobiet chciałbym wymienić wiele nazwisk pań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta